Dalej już – tylko złoto…


Być może jednak nie wszyscy potencjalni zainteresowani wiedzą, że w ZSOiE w Lubsku już od dekady funkcjonuje jeszcze jeden typ szkoły, będący odpowiedzią placówki na wyzwania współczesności – mianowicie Technikum Informatyczne. I nie tylko istnieje, lecz odnosi sukcesy i to nie tylko na skalę powiatu czy województwa, ale nawet kraju. Technikum, które na każdym poziomie kształcenia na zaledwie jedną klasę, weszło przebojem na nasz powiatowy rynek oświatowy, „zmusiło” Dyrekcję Szkoły w osobie p. Gabrieli Fiedler do zatrudnienia wysokiej klasy specjalistów w zakresie przedmiotów zawodowych oraz pozyskania sporych środków finansowych na doposażenie gabinetów w nowoczesny sprzęt, odpowiadający stale rosnącym wymogom kształcenia informatycznego.

 

Mamy więc naprawdę dobrą bazę, którą wciąż powiększamy, świetnych fachowców, którzy jeszcze nieustannie się doszkalają i modyfikują programy nauczania (liderem zespołu jest mgr inż. Ewa Kokot), ale niewątpliwie naszym największym skarbem są chętni do pracy uczniowie, dla których zdobywanie wiedzy i umiejętności to przyjemność i pasja. Oni to z powodzeniem startują później w konkursach przedmiotowych (mi. in. Olimpiadzie Medialnej, Konkursach Informatycznych TIK Tak oraz MIKROPROFESOR, Konkursie IT Szkoła). Uczniowie ci regularnie jeżdżą na targi gier i multimediów Poznań Game Arena, gdzie poznają nowinki świata elektroniki, prowadzą szkolną witrynę internetową, kręcą filmy promocyjne i edukacyjne, organizują charytatywne turnieje gier (np. FIFA 2016), produkują telewizję szkolną w odcinkach itp. W roku ubiegłym zachwycona naszym profesjonalizmem TVP 3 przeprowadziła gościnnie w ZSOiE warsztaty w ramach Mobilnej Akademii Telewizyjnej.

 

Technikum Informatyczne w Lubsku szczyci się licznymi osiągnięciami swoich uczniów – by wymienić choćby te z ostatnich trzech lat: Damian Bober i Fabian Babicki – podopieczni mgr inż. Artura Rokickiego -  zdobyli tytuł finalisty etapu centralnego Ogólnopolskiego  Konkursu Informatycznego  MIKROPROFESOR, a w bieżącym roku analogiczny sukces osiągnął już pierwszoklasista Piotr Palamiotis. Albert Iwanicki – uczeń i wychowanek mgr inż. Radosława Ugrynowicza -   w ciągu czterech lat pobytu w szkole został laureatem licznych konkursów filmowych, m.in. „ Od ignoranta do eleganta” (I m. w finale ogólnopolskim), „Narkotyki – rozmazane życie” (I m. w finale wojewódzkim oraz nagroda publiczności), „Rodzina bez przemocy” (I m. w finale wojewódzkim), „ Pomóż ocalić życie bezbronnemu” (III m. w finale ogólnopolskim), zaś najwyższym osiągnięciem ucznia na skalę krajową było II m. w finale ogólnopolskim konkursu organizowanego przez MEN – „Szkoła zawodowa - mój wybór”.

Choć przedmioty zawodowe są niewątpliwe w TI priorytetem, szkoła nie zaniedbuje też kształcenia ogólnego – wszak dobrze zdana matura to przepustka do najlepszych uczelni w kraju. Mateusz Wiśniewski – tegoroczny absolwent, uczeń mgr Andrzeja Bryłki - zajął m.in. III m. w Wojewódzkim Konkursie Matematycznym, dotarł też do ścisłego finału Konkursu Matematycznego SUPERMATEMATYK. Zaś trzecioklasista Marcin Hermansdorfer, uczeń mgr Renaty Rutkowskiej jest np. dwukrotnym powiatowym mistrzem ortografii.

Skuteczność szkolnej edukacji weryfikują dziś nie tylko spektakularne sukcesy wybitnych jednostek, ale przede wszystkim  wyniki egzaminów (zawodowych i maturalnych), do których przystępują i są oceniani zewnętrznie wszyscy uczniowie. I to jest naprawdę wielki powód do dumy, że w roku 2015 nasze Technikum zajęło 7 miejsce  w Wojewódzkim Rankingu Techników, zdobywając tytuł „Brązowej Szkoły” w Ogólnopolskim Rankingu Techników – Perspektywy  2016, zaś w 2016 roku zajęliśmy 6. miejsce w Wojewódzkim Rankingu Techników i zdobyliśmy tytuł „Srebrnej Szkoły” w Ogólnopolskim Rankingu Techników – Perspektywy 2017. Z tej miłej okazji  Dyrektor Gabriela Fiedler otrzymała z rąk Starosty Żarskiego Janusza Dudojcia list gratulacyjny.

Te osiągnięcia zwiększyły z pewnością oczekiwania organu prowadzącego ZSOiE w Lubsku, którym jest Starostwo Powiatowe w Żarach, ale też rozbudziło apetyty nas samych. Chcemy więcej, marzy nam się „Złota Szkoła” – gdyż już tylko ten cel został do zdobycia we wspomnianym Rankingu Perspektyw. Dlatego też serdecznie zachęcamy i zapraszamy do współpracy wszystkich tegorocznych (i przyszłych) absolwentów gimnazjów z Lubska i okolic: odwiedźcie nas (adres na początku tekstu) i przekonajcie się sami, że treść artykułu jest zgodna z prawdą. A jeśli nam zaufacie i oddacie los swej ponadgimnazjalnej edukacji w nasze ręce – nie pożałujecie: Technikum Informatyczne przy ZSOiE w Lubsku jest rzetelną gwarancją sukcesu.

 

Tekst: Grażyna Zienkiewicz