VIII Regionalne Mistrzostwa Matematyczne

Konkurs składa się z jednego etapu pisemnego – 5 zadań w każdej grupie wiekowej: I grupa to kl. I, II gimnazjum, II grupa - kl. III gimnazjum i kl. I liceum i technikum, III grupa - kl. II, III liceum i IV technikum, które należy rozwiązać w ciągu 60 minut.

Ze względów organizacyjnych szkoły mogą zgłaszać po 3 kandydatów z każdej grupy wiekowej. Coraz więcej szkół chce brać udział w tych zawodach, ponieważ na naszym terenie nie ma takich konkursów z takimi atrakcyjnymi nagrodami:

I miejsce – talon Empik na 100 zł i encyklopedia matematyki,

II miejsce – talon Empik 50 zł i książka,

III miejsce – książka i akcesoria komputerowe, a wyróżnienie - książka.

 

W tym roku w Mistrzostwach brało udział 60 uczniów z 10 szkół z regionu: Gimnazjum nr 1 w Lubsku, Gimnazjum w Jasieniu, Niepubliczne Gimnazjum dla Młodzieży w Lubsku, Gimnazjum w Przewozie, Gimnazjum nr2 w Zarach, Gimnazjum im. Jana Pawła w Bobrowicach, Katolickie Gimnazjum w Żarach, Liceum Ogólnokształcące im. B. Prusa w Żarach, Katolickie Liceum w Żarach, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku.

 

Oto laureaci:

I grupa wiekowa

I miejsce – Miłosz Kowalewski - Katolickie Gimnazjum w Żarach

II miejsce – Dawid Herfurth – Gimnazjum w Przewozie

III miejsce – Maciej Olejnik – Gimnazjum nr1 w Lubsku

Wyróżnienie – Jakub Dworczak – NGdM w Lubsku

 

II grupa wiekowa

I miejsce – Jacek Bursztynowicz – KLO Żary

II miejsce – Paulina Borowa – ZSOiE w Lubsku

III miejsce – Bartosz Wożniak – NGdM  w Lubsku

Wyróżnienie – Bianka Siewierska – KLO Żary

 

III grupa wiekowa

I miejsce – Mariusz Kaczmarczyk  – ZSOiE w Lubsku

II miejsce – Aleksy Czernecki – KLO Żary

III miejsce – Paulina Chołowienko – LO im. B. Prusa Żary

Wyróżnienie – Mateusz Wiśniewski – ZSOiE Lubsko

 

Wszyscy laureaci otrzymali cenne nagrody rzeczowe sponsorowane przez: Starosta Powiatu Żarskiego pan Janusz Dudojć, Burmistrz Miasta Lubsko pan Lech Jurkowski, sklep komputerowy „Małpa” w Lubsku, Zakład Cukierniczy „Magnolia” w Lubsku, sklep kosmetyczny „Saba” w Lubsku.

Głównym celem powstania Mistrzostw było zapotrzebowanie na tych terenach zawodów matematycznych i rozpropagowanie wśród młodzieży bardzo ciekawej nauki jaką jest matematyka oraz poszerzenie współpracy między szkołami z naszych terenów.

Gościem Mistrzostw był pan Bartłomiej Kubiak – Naczelnik Wydziału Edukacji i Zdrowia Powiatu Żarskiego oraz pan  Mateusz Szaja – Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Gminy Lubsko. W przerwie zawodów na wszystkich uczestników czekał słodki poczęstunek oraz występ szkolnego zespołu muzycznego.

Podczas Mistrzostw towarzyszył również inny konkurs matematyczny - „Matematyczna Plakatowania” na plakat wykonany dowolną techniką na tematy matematyczne i przeznaczony  dla uczniów może mniej zdolnych z tego przedmiotu, ale chcących też się wykazać w dniu Święta Matematyki Naszych Szkół. W dniu Mistrzostw plakaty zdobią mury obu Szkół. W tym roku młodzież wykonała 70 prac!

 

Oto nagrodzeni w ZSOiE

I miejsce – Karolina Taradaj – klasa 3d.

II miejsce – Marlena Boranowska – klasa 3d.

III miejsce – Nela Mikołajczyk – klasa 1n.

a wyróżnienie –Aleksandra Łanda – klasa 3d.

 

Tekst: Anna Wojnarowska