Wymiany międzynarodowe

 
Krzyżowa 2011
 
W dniu 13 listopada 2011 uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych i Niepublicznego Gimnazjum dla Młodzieży w Lubsku udali się na wymianę międzynarodową do Krzyżowej. Jest to niewielka miejscowość w województwie dolnośląskim, w której znajduje się zespół pałacowy z zabudowaniami gospodarczymi i parkiem, będący od ponad 20 lat miejscem międzynarodowego centrum spotkań młodzieży, zgodnie z ideą Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego.
Uczniowie podczas pięciodniowego pobytu mieli okazję nie tylko zaczerpnąć praktyki w stosowaniu języków obcych poprzez rozmowy z uczniami niemieckiego gimnazjum w Mölln, ale także poznać bogatą historię regionalną Krzyżowej i aktywnie spędzić czas przy zajęciach integracyjnych. Wspaniale przygotowany zespół prowadzących zorganizował różne atrakcje, jak na przykład podchody, czy prezentacje piosenek. Młodzież zapoznała się z historią miejscowości i założycieli "Kręgu Krzyżowej" odwiedzając różne zakątki ośrodka, wysłuchując fragmentów listów Helmuta Jamesa von Moltke i jego małżonki, a także tworząc własne prezentacje. Były majątek rodziny von Moltke, w postaci ów neobarokowego pałacu tętni dziś życiem dzięki dużej ilości i różnorodności spotykających się tam ludzi, ich pomysłom i działaniom. Pomimo potencjalnej bariery językowej, młodzież bez problemu nawiązywała nowe kontakty i przyjaźnie. Zacieśniali wspólne więzi m.in poprzez tworzenie dwujęzycznych prac plastycznych, wspólne opracowywanie tematów historycznych, zabawy tzw. "łamaczami językowymi", jak i również spotykając się wieczorami po kolacji we własnych pokojach. Nie mogło zabraknąć także sportowego akcentu spotkania. Nastolatkowie bardzo chętnie brali udział w niemiecko-polskich meczach koszykówki i siatkówki, przy czym świetnie się bawili. W piątek, (18.11.2011) grupa Polaków rozstała się z młodzieżą niemiecką, by powrócić bezpiecznie do Lubska. Nabyli jednak pewnych doświadczeń, zawarli nowe znajomości i pobrali niezwykle cenną w dzisiejszych czasach lekcję współpracy.

 


Rok szkolny 2009/2010

W roku szkolnym 2009/2010 w ramach przygranicznej współpracy polsko– niemieckiej z Euroregionu Nysa–Sprewa–Bóbr finansowane będą następujące projekty wymian polsko – niemieckich:

   1. Warsztaty artystyczne w Berlinie WannesseForum - kwiecień 2010.
   2. Międzynarodowy Dzień Sportu w Forst - maj 2010.
   3. "Tak mało nas dzieli, a tak wiele łączy" - projekt z WannseeForum w Lubsku - maj 2010.