Erasmus+

 

W roku szkolnym 2018/2019 Zespół Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku realizuje projekt ERASMUS+ (2018-2020). Nasi partnerzy to: Włochy, Portugalia, Rumunia i Turcja. Projekt nosi nazwę "Digital Tools for Smart schools" (Narzędzia cyfrowe dla inteligentnych szkół). Podczas wymiany międzynarodowej uczniowie i nauczyciele z pięciu krajów będą poznawać swoją kulturę i nowe narzędzia cyfrowe które można wykorzystać w szkole. Koordynatorem projektu jest p. Ewa Kokot.

Więcej o projekcie dowiesz się na stronie: http://digitaltools4smartschools.cba.pl/index.php

 


17 marca 2019 roku grupa uczniów i nauczycieli wyruszyła w podróż na lotnisko do Berlina. Stamtąd do Włoch do Mediolanu. Celem podróży będzie włoskie miasto Cremona. Uczniowie z naszej szkoły wraz z przyjaciółmi z krajów partnerskich (Włochy, Turcja, Portugalia, Rumunia) będą doskonalić przez tydzień naukę języka angielskiego przy użyciu nowoczesnych technologii. Wszystkie zajęcia odbędą się w ramach projektu Erasmus+ "Digital Tools for Smart Schools". 

 

17 marca 2019 roku po przylocie mogliśmy spróbować włoską oryginalną pizzę.

18 marca 2019 roku uczestniczyliśmy w spotkaniu zapoznawczym uczestników projektu. Spotkanie odbyło się w szkole agroturystycznej gospodarzy mobilności. Mieliśmy okazję zaprezentować nasz kraj, miasto i szkołę. Wysłuchaliśmy prezentacji pozostałych uczniów naszych krajów partnerskich.

 

Uczniowie zostali podzieleni na grupy międzynarodowe w których od jutra będą pracować. Mieliśmy okazję zwiedzić szkołę oraz wysłuchać jej historii. Gospodarze oprowadzili nas po swoim mieście Cremona. Widzieliśmy wiele zabytków między innymi Teatr Ponchielli oraz wysłuchaliśmy mistrza, który ręcznie wykonuje skrzypce. Jest to tradycja Cremony.

19 marca 2019 roku minął nam bardzo intensywnie. Uczyliśmy się obsługi programu do tworzenia quizów Kahoot oraz pracowaliśmy w programie do tworzenia prezentacji Powtoon. Zwiedzaliśmy ratusz, gdzie przywitała nas pani wiceprezydent oraz przewodnicząca rady miasta.

20 marca 2019 roku byliśmy w szkolnej fabryce sera, mieliśmy okazje samodzielnie wykonać najprawdziwszy włoski ser. Niestety niejadalny, ponieważ żeby tak szybko powstał trzeba było dać dużo składnika, którego w takiej ilości nie można zjeść.

21 marca 2019 roku zwiedzając Mantova’e wykonywaliśmy różne zadania. Trzeba było odnaleźć dany obiekt i np. zliczyć ile ma balkonów. Wiosnę przywitaliśmy nad pięknym jeziorkiem.

Wszystko co dobre szybko się kończy. 23 marca wracamy do domu. Nasza włoska przygoda dobiega końca. Pozostaną wspomnienia i nowe umiejętności.

W ostatnim dniu również nie brakowało wrażeń. Prezentowaliśmy nasz kraj, miasto i szkołę przed społecznością szkolną. Prezentacja w języku angielskim nie była wcale taka łatwa. Pracowaliśmy nad prezentacją w Powtoon podsumowującą nasz pobyt w pięknych, słonecznych Włoszech. Cremona słynie z legendarnej produkcji skrzypiec, zatem zaproszono nas do muzeum skrzypiec. Poznaliśmy ich historię.

Bardzo dziękujemy organizatorom za wspaniałą pożegnalną kolację, na której zostały przedstawione efekty naszej tygodniowej pracy.