Spotkanie z Panią Moniką Zdziebkowską

Dnia 19 maja 2023 roku odwiedziła nas Pani Monika Zdziebkowska, absolwenta Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku. Pani Monika pochodzi z Lubska i tutaj spędziła czas swojej młodości. Opowiedziała nam, jak z małej miejscowości trafiła na arenę międzynarodowej fotografii. Zaskoczeniem było, iż fotografia nigdy nie była jej marzeniem lub celem. W wieku 19 lat dostała propozycję pracy w Warszawie, kompletnie nie związanej z teraźniejszą twórczością fotografki. Przez wiele lat Pani Monika pracowała za granicą w wielu krajach, ostatecznie zatrzymała się w Miami na ponad 14 lat, gdzie na początku również nie spełniała się w zawodzie fotografa. Pewnego dnia, gdy stała na plaży, starszy pan poprosił ją o zdjęcia, ponieważ jego fotograf nie przyjechał. Dla Pani Moniki rzadko istnieje słowo ,,nie” i jeśli czuje, że da rade coś zrobić, natychmiast stara się to wykonać. Wtedy rozpoczęła się jej przygoda z fotografią.

Oczywiście na początku były to proste sesje, lecz z czasem rosła ich wartość i liczba osób zainteresowanych. Z upływem czasu sława Pani Moniki zaczęła rosnąć, brała udział w większych sesjach, pokazach. W tym czasie również nadal pracowała w firmie. Przebywając w Stanach Zjednoczonych Pani Monika zajmowała się fotografią modową, robiła zdjęcia na międzynarodowych pokazach najsłynniejszych projektantów, fotografowała najsłynniejsze modelki. Obecnie pracuje dla agencji prasowej z Los Angeles, a jej zdjęcia trafiają między innymi na okładki prasy we Włoszech.

Aktualnie wraz z partnerem mieszkają w Portugalii, gdzie nasz gość rozwija zainteresowanie fotografią oraz przeprowadza kursy robienia zdjęć telefonem. W 2017 roku Pani Monika wydała książkę, w której znajdziemy szereg zdjęć autorki. Książka jest dostępna w naszej bibliotece szkolnej.

Spotkanie z Panią Moniką Zdziebkowską wzbogaciło każdego z nas w nowe wiadomości, ciekawostki oraz umiejętności. Dowiedzieliśmy się, że aby robić dobre zdjęcia wcale nie jest nam potrzebny profesjonalny aparat, a zwykły telefon komórkowy. Zostały nam przekazane ważne wartości życiowe, aby nigdy się nie poddawać, zawsze dążyć do celu, być otwartym na wszelkie propozycje. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za możliwość spotkania z Panią Moniką. Dziękujemy!